O projekcie słów kilka
Cytat: " Współczesna księga to dla mnie (…) monitor komputera. W nim szukamy dziś ważnych słów, kontaktu z innymi ludźmi… " - Andrzej Majewski.
Trzeba przyznać, że w XVII i XVIII zostały skonstruowane bardzo skomplikowane urządzenia mechaniczne. Wielu konstruktorów tamtego okresu myślało o prowadzeniu obliczeń według pamiętanego w maszynie programu. Jednak dotychczas uzyskane rozwiązania nie dawały możliwości na budowę efektywnych urządzeń. Nastąpił w okresie II wojny światowej. W Niemczech powstała Enigma, która służyła do kodowania meldunków i rozkazów, rozsyłanych do jednostek rozlokowanych na wszystkich frontach. Enigma była wyposażona w klawiaturę alfabetyczną, służącą do wprowadzania tekstu meldunku. W środku znajdowały się rotory (wirniki) oraz mechanizm obracający jednym lub kilkoma wirnikami jednocześnie. Kodowanie liter było realizowane za pomocą obwodów elektrycznych i wirników.


Maszyna Z-3 pracowała na liczbach binarnych o zmiennym przecinku, a programy i dane, zamiast na kartach perforowanych, były przechowywane na dziurkowanych taśmach filmowych W 1946 roku uczeni z Uniwersytetu w Pensylwani i. J. W. Mauchly i J. P. Eckert zaprojektowali i uruchomili pierwszą elektroniczną maszynę matematyczną Electronic Numerical Integrator and Computer - Elektroniczny Sumator i Kalkulator Cyfrowy, którą wykorzystano między innymi do obliczeń balistycznych. Ideę ENIAC-a zrodziły obliczeniowe potrzeby wojenne. Jednym z typowych problemów rachunkowych lat czterdziestych było mianowicie sporządzanie tablic balistycznych dla artylerii. Taka tablica, to po prostu zestaw współrzędnych toru lotu pocisku, umożliwiający żołnierzowi odpowiednie wycelowanie pocisku. Jednak warto wspomnieć, że ENIAC w wojnie udziału nie wziął, ponieważ uruchamianie go przez armię trwało aż do 29 lipca 1947 roku.